Aromaterapija i upale

Upala je bolni proces koji može zahvatiti bilo koji dio tijela, a nastaje kao reakcija na neki od uzročnika. Uzročnike dijelimo na žive i nežive – živi uzročnici su virusi, bakterije, gljivice, paraziti. Nežive uzročnike dijelimo na kemijske i fizikalne. Fizikalni su mehaničke ozljede, oštećenja nastala djelovanjem previsoke ili preniske temperature, razna zračenja, a kemijski mogu biti razne vrste otrova organskog ili anorganskog porijekla.

Vrste upala

Po trajanju, upale mogu biti perakutne – nastaju unutar nekoliko minuta ili sati; subakutne – nastaju unutar nekoliko sati ili dana; akutne – nastaju u nekoliko dana ili tjedana; subkronične – nastaju u nekoliko tjedana i kronične koje nastaju nekoliko mjeseci ili godina.

Po uzroku, upale mogu biti tipične – uzročnik je poznat, dokažljiv i netipične – kod njih se ne može dokazati uzročnik, ali je vidljivo da se nešto događa. U netipične upale spadaju autoimune bolesti, lupus, Crohnova bolest. S obzirom na zahvaćenost organizma, upale dijelimo na lokalne – zahvaćen samo dio organizma, najčešće strogo ograničen te opće ili generalne – zahvaćaju veliko područje ili cijeli organizam.

Uloga aromaterapije

Aromaterapija može biti vrlo učinkovita u sprečavanju upala jer su eterična ulja antiseptička, a metode primjene vrlo učinkovite, naročito u doba godine kada su infekcije češće. Za te svrhe koristimo mirisne lampice, difuzere, sprejeve i raspršivače u koje nakapamo ulja sa snažnim antiseptičkim svojstvima, npr. čajevac, limun, eukaliptus, ružmarin, bor, lavanda. Osim inhalacija, korisne su i kupke koje pomažu organizmu da se obrani od infekta. U kupke možemo dodati ulja koja imaju imunostimulirajuće djelovanje, poput bora, limuna, tamjana, lavande ili čajevca.

Kod akutnih upala važno je posjetiti liječnika, jer jedino liječnik može odrediti vrstu i uzročnika upale te propisati sistemsku terapiju. Aromaterapijom je moguće olakšati simptome koji prate akutne upale – svrbež, kašalj, temperaturu i sl., te podići imunitet a samim tim i ubrzati izlječenje. S obzirom na mjesto ili organ zahvaćen upalom, primjenjuju se razne tehnike, a od ulja koristimo analgetska, imunostimulirajuća, spazmolitička, diuretička, cirkulatorna i balansirajuća eterična ulja. Od baznih ulja koristimo ulja koja brzo prodiru u kožu i imaju antiseptičko djelovanje.

Inhalacija, kupke, komprese…

Kod upalnih stanja kože, posebno gnojnih upala, koristimo komprese i obloge s eteričnim uljima lavande, germanske kamilice, tamjana, čajevca, đumbira. Kod upala dišnih puteva važno je isključiti astmu, jer tada ne upotrebljavamo eterična ulja. Kod ostalih slučajeva upotrebljavamo eterična ulja koja će olakšati disanje i iskašljavanje.

Metode su inhalacija, komprese, kupke i masaža prsnog koša. Od eteričnih ulja upotrebljavamo eukaliptus, limun, jelu, čajevac, ružmarin, metvicu, ravensaru. Kao bazna ulja koristimo brzo upijajuća ulja lješnjaka, makadamije i ulja koja imaju antiseptička svojstva: noćurak, kantarion, neven, crni kim.

Upale mokraćnih puteva i mišića

Ako se radi o upalama mokraćnih puteva, tada se preporučuju sjedeće kupke s uljima koja imaju jako antiseptičko djelovanje, primjerice, čajevac, lavanda, geranij. Istodobno se preporučuje lagana masaža abdomena. Protiv upale mišića koristimo ulja koja će opustiti mišiće, potaknuti cirkulaciju i smanjiti bol.

Prvi odabir je eterično ulje petit grain koje je snažan spazmolitik, a tu su i metvica, ružmarin, crni papar, muškatni oraščić. Ulja se lagano premazuju po oboljelom mjestu, a kako bol jenjava, tako se započinje s laganim masažama kako bi se održao tonus mišića, potaknula cirkulacija i brža izmjena međustaničnih tekućina.

Što je s kroničnim upalama?

Kod kroničnih upala koje se razvijaju mjesecima ili godinama, a često ih prate i degenerativne promjene zglobova ili tkiva, potreban je cjelovit pristup. Ovisno o prirodi upale, odnosno mjesta koje je upala zahvatila, određuje se i terapija.

Aromaterapeutski tretman započinjemo u fazi mirovanja upale. Od klijenta se uzimaju svi relevantni podaci – medicinska dokumentacija, eventualne nasljedne bolesti, dakle, obiteljska anamneza. Upoznajemo se s klijentovim načinom života, prehrane, navikama, a ako je klijent na terapiji medikamentima, ona se ni u kojem slučaju ne prekida. Individualno se određuju načini i tehnike provođenja aromaterapije, te učestalost tretmana.

Cjelovit pristup

Radi se na podizanju tjelesne razine, povećanju imuniteta i upotrebljavaju se antiseptička, cirkulatorna, analgetička i regenerativna ulja kroz masaže, kupke i inhalacije. Za podizanje imuniteta korisno je i oralno uzimanje ulja crnog kima. Broj kapi određuje se prema stanju klijenta, tegobi, starosnoj dobi i težini.

Savjetujemo klijenta o najboljim načinima prehrane, jer prehrana ima velik utjecaj na pad imuniteta i sklonost razvoju infekcija. Naime, za normalno funkcioniranje organizma i metaboličke procese nužno je da sredina blago alkalna. Neodgovarajućom prehranom stvaramo kiselu sredinu u tkivima, organima i krvi, onemogućujemo normalnu izmjenu tvari u organizmu, oksigenaciju tkiva, a time oslabljujemo imunitet.

Svaki pad imuniteta aktivira upale. Stoga bi bilo dobro da se napravi program detoksikacije organizma u trajanju od 7 dana, što je dovoljno da se organizam očisti od otrova i da se vrati pH vrijednost na normalu. Lagane vježbe, šetnje, tehnike dubokog i potpunog disanja također spadaju u domenu podizanja fizičke razine.

Emocionalno-mentalni uzroci

Kod tretiranja kroničnih upala cilj nam je osvijestiti koji to emocionalno-mentalni koncepti aktiviraju upalu, tj. cilj nam je doći do uzroka i tretirati uzrok. Prepoznavanje i imenovanje dominantnih emocija i mentalnih obrazaca bitno je za prepoznavanje stanja koja uzrokuju aktivaciju upale. Kada osvijestimo što je to, možemo i odlučiti kako ćemo to promijeniti, a samim tim spriječiti aktivaciju upale.

Od eteričnih ulja primjenjujemo balansirajuća, antidepresivna, stimulirajuća ulja, primjerice, tamjan, limun, bergamot, naranču slatku, melisu, ylang ylang, cedar. Tehnike koje primjenjujemo su masaže, kupke, vježbe disanja, kreativna vizualizacija i afirmacije. Podizanjem fizičke razine i emocionalno-mentalnim osvještavanjem, mijenja se odnos prema bolesti, povećava se kvaliteta života, a odnos prema sebi i okolini postaje ležerniji i radosniji.

Fotografije: Unsplash

Aromaterapeutski recepti:

Pripravak kod upale dišnih puteva

u 10 ml baznog ulja lješnjaka ili makadamije nakapamo: 

  • 5 kapi ravensare
  • 3 kapi čajevca
  • 2 kapi lavande

ili

  • 3 kapi ružmarina cineol
  • 2 kapi limuna
  • 5 kapi eukaliptusa radiate

namazati prsa i leđa u tankom sloju dva puta dnevno.

Kod bolova uzrokovanih artritisom, oboljela mjesta mažemo sljedećim pripravkom:

u 10 ml makadamije ili badema dodamo 4 ml kantariona i nakapamo:

  • 2 kapi borovice
  • 2 kapi muškatnog oraščića
  • 4 kapi limunskog eukaliptusa
  • 5 kapi ružmarina

mažemo dva do tri puta dnevno na čistu kožu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pretplatite se na naš Newsletter.

Primajte novosti o seminarima i radionicama.