Aromaterapija i alergije
Riječ alergija odnosi se na neprirodnu reakciju organizma i njegova obrambenog sustava na tvar koja nije škodljiva. Naš imunološki sustav štiti organizam od stranih tvari – antigena – tako da stvara antitijela i druge kemijske tvari kako bi se borili protiv antigena. Onog trenutka kada imunološki sustav ne može prepoznati tvar kao dobru ili lošu, oslobađa se kemijska tvar – histamin – da napadne bezopasnu tvar.
Histamin izaziva mnoge simptome alergija, a one se svrstavaju u opće kategorije prema vrstama alergena koji ih uzrokuju ili prema dijelovima tijela koje zahvaćaju. Najčešći test koji se provodi da se utvrdi na koje alergene je osoba alergična je test na koži. Provodi se tako da se tik ispod kože ubrizga mala količina alergena i nakon 20-ak minuta promatra na koji alergen je tijelo reagiralo.
PODJELA ALERGIJA
Kožne alergije
Kontaktni dermatitis uzrokuje izravna izloženost alergenu, a atopični dermatitis je nepoznata uzroka i najčešće je nasljedan. Koprivnjača ili urtikarija je izbijanje otečenih plikova na koži koji su crveni, svrbe i mogu potrajati od nekoliko minuta do nekoliko dana. Urtikarija je posljedica reakcije organizma na određenu vrstu hrane, pelud, alergene životinjskog podrijetla, hladnoću, toplinu, ubode kukaca, lijekove. Kod osoba koje boluju od nekog oblika kožne alergije, prije izrade pripravka za ublažavanje simptoma, treba provesti alergijski test i provjeriti kako reagira na odabrana eterična ulja. Mala količina ulja nanosi se na najosjetljivija mjesta na tijelu (zapešće ili unutarnja strana podlaktice), prekrije gazom i zalijepi vodootpornim flasterom, te se nakon 24 sata provjerava je li se pojavilo crvenilo ili svrbež. Tako se procjenjuje sigurnost korištenja eteričnih ulja za osobu koja pati od alergije.
Respiratorne alergije
Peludna hunjavica ili alergijski rinitis odnosi se na reakcije organizma koje izaziva pelud trava i biljaka koje širi vjetar, a isto tako i drugi alergeni nošeni zrakom koji udišemo. Simptomi su pretjerano kihanje, svrbež nosa, očiju i grla, kašalj.
Egipatsko ulje crnog kima zaslužuje pažnju i primjenu kod peludne hunjavice i astme. Egipatski crni kim svojim pozitivnim djelovanjem na imunološki sustav priprema tijelo da se nepotrebno ne brani. Kod peludne hunjavice bitno je početi uzimati ulje crnog kima prije početka sezone peludi. Ako se peludna hunjavica već pojavila, tada se preporučuje, uz oralno uzimanje, i inhalacija uljem crnog. Inhalira se tako da se na litru vrele vode stavi nekoliko žlica ulja i desetak minuta se udiše para.
Eterična ulja koja se koriste kod peludne hunjavice su: eukaliptus, kamilica (njemačka i rimska) i ruža otto, a primjenjuje se kroz razne aromaterapeutske tehnike: kupke, suhe inhalacije, masaže (prsa i leđa), indirektne inhalacije putem aromalampice i osvježivača prostora.
Astma
Astma ima različite uzroke. Primarni su alergija na pelud, spore plijesni, alergeni životinjskog podrijetla i grinje. Važan čimbenik kod astme je nasljedni faktor; znanstvenici su otkrili gen koji čini ljude osjetljivima na ovu bolest. Tijekom napada astme disanje postaje otežano, praćeno je “zviždanjem” i kašljem, a izdisati je teže nego udisati. Tijekom napada astme grčenje mišića i bronhijalna tkiva koja otiču sužavaju sitne dišne puteve u plućima, koji se zatim začepe prekomjernom sluzi. Može nastati panika i zbunjenost zbog nemogućnosti “hvatanja” zraka.
Preporučena eterična ulja su: bor, eukaliptus, lavanda, mirta, melisa, ruža otto, paprena metvica, ružmarin, muškatna kadulja, tamjan. Primjena je kroz kupke, redovite masaže (grudni koš, vrat i ramena ), osvježivače prostora, suhu inhalaciju (nekoliko kapi ulja na maramici).
Kod izrade i primjene mješavine eteričnih ulja, odabir ulja ovisi o tome je li astma prouzročena infekcijom, emocionalnim faktorom ili alergijom. Ako je u pitanju infekcija, odabrat ćemo ulja koja olakšavaju izbacivanje sekreta (kajeput, eucalyptus radiata, mirta, limun, lavanda spika). Ako trebamo olakšati grčeve i spazme, koristit ćemo antispazmolitička ulja: lavanda, rimska kamilica, čempres, mandarina. Astma se katkad prezentira i dijagnosticira kao psihosomatska bolest, pa će i pristup biti drukčiji. Najčešće ta grupa oboljelih šalje poruku traženja ljubavi i pažnje.
Alergije na hranu
Prema nekim procjenama, 70 posto ljudi alergičnih na hranu mlađe je od 30 godina, a većinu čine djeca mlađa od 6 godina. Simptomi alergija na hranu su grčevi u želucu, proljev i mučnina. Kod težih slučajeva može doći do povraćanja, oticanja lica i jezika, vrtoglavice, znojenja i nesvjestice.
Alergija na lijekove
Najčešća alergija na lijekove javlja se kod lijekova iz porodice penicilina, a ostali česti alergeni su sulfatni lijekovi, barbiturati, inzulin, lokalni anestetici.
Alergije na ubod kukaca
Otrov u žalcima pčela, osa i stršljena najčešći je alergen. Kod uboda kukaca koristi se eterično ulje lavande u obliku hladne komprese ili se nanese čisto ulje lavande na ubodeno mjesto, da se umanji oticanje. Osoba svakako mora potražiti i liječničku pomoć.